Teren wojew贸dztwa podkarpackiego przez wieki by艂 obszarem wzajemnego przenikania kultur i religii wielu narod贸w. Owocem tej mieszanki kulturowej jest dziedzictwo w postaci staro偶ytnych grodzisk, licznych zabytk贸w architektury, stroj贸w i obyczaj贸w. Wpisane w pejza偶 miast, miasteczek i wiosek ko艣cio艂y, cerkwie, synagogi, pa艂ace, zamki i dwory, karczmy, zabytkowe zespo艂y urbanistyczne, przydro偶ne kapliczki, 艣wiadcz膮 o bogactwie architektury, historii i kultury. Tworz膮 one "Szlak architektury drewnianej".
Cerkiew w Czerte偶y.
Ikona z ikonostasu z Po藕dzia偶a w skansenie w Sanoku.
Unikatowa drewniana zabudowa ma艂ych miasteczek i wiosek po艂udniowej cz臋艣ci wojew贸dztwa podkarpackiego zachowa艂a si臋 dzi臋ki odmienno艣ci warunk贸w gospodarczych i naturalnych tego regionu. 艢wiadcz膮 o tym chocia偶by stuletnie zespo艂y zabudowy uzdrowiskowej w Rymanowie czy Iwoniczu, 艂emkowskie cerkiewki w Koma艅czy, Uluczu, i drewniane ko艣ci贸艂ki w Haczowie, Humniskach, Bliznem, Domaradzu. Zmierzaj膮c "Szlakiem architektury drewnianej" mo偶na napotka膰 liczne skanseny, m.in. w Kolbuszowej i Markowej oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku z ok. 100 zabytkami architektury drewnianej obejmuj膮cej cztery grupy etniczne: Dolinian, Pog贸rzan, 艁emk贸w i Bojk贸w.
Ryman贸w Zdr贸j.
Iwonicz Zdr贸j.
Burzliwe dzieje podkarpackiego ju偶 od najdawniejszych czas贸w powodowa艂y wzajemne przenikanie si臋 kultur wschodu i zachodu Europy. Owocem tej r贸偶norodno艣ci kulturowej jest dziedzictwo w postaci staro偶ytnych grodzisk, licznych zabytk贸w architektury, stroj贸w i obyczaj贸w. Najcenniejszymi zabytkami s膮 charakterystyczne dla regionu cerkwie i ko艣cio艂y, szczeg贸lnie drewniane, jak cho膰by w R贸wni, Bliznom, Haczowie, najstarsze w 艣wiecie szyby naftowe w skansenie w B贸brce, zespo艂y urbanistyczne miast Krosna, Rzeszowa, Sanoka, Jaros艂awia, Przemy艣la. Interesuj膮ce s膮 obiekty 艣wiadcz膮ce o najdawniejszych czasach regionu - grodzisko w Trzcinicy ko艂o Jas艂a zwane Karpack膮 Troj膮, czy zesp贸艂 grodzisk w Trepczy ko艂o Sanoka.
Ko艣ci贸艂 z XVII w. w skansenie w Sanoku.
Jedna z najwi臋kszych atrakcji turystycznych "Szlaku architektury drewnianej" - skansen w Sanoku
Kultura ludowa jest wci膮偶 obecna w tw贸rczo艣ci wsp贸艂czesnych artyst贸w, malarzy i rze藕biarzy oraz artyst贸w rzemios艂, np. wikliniarstwa, hafciarstwa, koronkarstwa.Liczne kapele i zespo艂y ludowe kultywuj膮 obrz臋dy, ta艅ce i pie艣ni Podkarpacia. Swoistym 艣wi臋tem ludowej tradycji tych ziem jest organizowany co 3-4 lata w Rzeszowie 艢wiatowy Festiwal Polonijnych Zespo艂贸w Folklorystycznych.