Turystyka.rze.pl

Podkarpackie miasta

Południowo-wschodnie krańce Polski, ciągnące się od Kotliny Sandomierskiej poprzez wzniesienia Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego i Przemyskiego do pasm Beskidu Niskiego i Bieszczadów, są regionem o szczególnych walorach przyrodniczych, krajobrazowych oraz bogatej kulturze. Ziemie te, tworzące dziś województwo podkarpackie, zróżnicowane pod względem geograficznym zaliczane są do najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów kraju. Około 35% województwa pokrywają lasy, a ponad 45% powierzchni objęte jest różnorodnymi formami ochrony prawnej. Wielowiekowy wpływ wielu kultur pozostawił oryginalne i unikatowe zbiory oraz obiekty architektoniczne. Bogate w historię miasta zapraszają do spędzenia przynajmniej paru chwil wśród zabytkowych kościołów, muzeów, galerii.Rzeszów : Ratusz oraz Refektarz z VII w.

Rzeszów - stolica województwa rozwijająca się niegdyś bardzo dynamicznie, dziś zaliczana do metropolii przyjaznych jeszcze człowiekowi, zatrzyma przybysza przy zamku - siedzibie dawnych właścicieli rodu Rzeszowskich i Lubomirskich. Zachęci do spędzenia paru chwil na starówce z każdym dniem piękniejącej pod okiem konserwatorów.


Przemyśl - widok z wieży zegarowej i forty.


Przemyśl - jak Rzym rozpostarty na siedmiu wzgórzach, który swą historię dokumentuje zabytkami od XI wieku. Miasto zachwyca wspaniałą architekturą i wąskimi uliczkami, gotycką katedrą, kościołami. Z jarmarków niegdyś słynął Jarosław, znany w całej Europie z handlu jedwabiem chińskim i korzeniami z Indii - dziś zachwycający renesansowo-barokową zabudową, kościołami, resztkami murów obronnych z basztami.

Miastom położonym w południowej części województwa, wielowiekowe wpływy wielu kultur przyniosły swoistą egzotykę i piękno. Do takich należy urokliwy Sanok, wsie i małe miasteczka podkarpackie, które zachowały liczne pamiątki architektury drewnianej. Krosno kultywując tradycje Ignacego Łukasiewicza zachowuje w tamtejszym muzeum unikatowe zbiory lamp naftowych. Uzdrowiskowe zaś miejscowości - Iwonicz Zdrój i Rymanów poszczycić się mogą historycznymi kompleksami urbanistycznymi.

Leżajsk - Klasztor oraz zabytkowe organy.